Anna Raudkatsi preemia saab Ülo Luht

Anna Raudkatsi Fondi halduskogu üksmeelsel otsusel on 2014. aasta Anna Raudkatsi nimelise stipendiumi laureaat Ülo Luht, kes pälvis tunnustuse silmapaistvate teenete ja loomingulise tegevuse eest Eesti rahvatantsuvaldkonnas. Elutööpreemia antakse Eesti Vabariigi peaministri poolt laureaadile üle XIX tantsupeo esimesel etendusel 4. juulil kell 18.00 Kalevi staadionil. Laureaat süütab Kalevi staadionil ka XIX tantsupeo tule.
“Ülo Luhti tegevus on olnud pikkade aastate jooksul mäkimisväärne nii lavastaja, tantsuõpetaja kui ka tantsumentorina. Oluliseks tuleb pidada ka vana tantsuvara "ülesäratamist" – just Ülo Luhti eestvõttel sai läbi raamatu ilmumise nooremale põlvkonnale kättesaadavaks Salme ja Ott Valgemäe looming. Tantsumentori tegevuses tasub eraldi väljatoomist käesolev tantsupidu, kus Ülo valis oma esimeseks assistendiks noore inimese, kellele oma kogemusi edasi anda - see on panus tulevikku,” edastas Anna Raudkatsi Fondi haldusnõukogu esimees Igor Tõnurist ühist ja üksmeelset seisukohta.

Ülo Luhti esitas stipendiumi kandidaadiks Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambel Kuljus, mille pikaajaliseks juhiks ja praeguseks vilistlasrühma juhiks Luht on.
“Tantsujuhina on Ülo alati professionaalne, täpne, elurõõmus ning humoorikas. Tema parimaid omadusi on see, et ta on võimeline igat tantsu nii emotsionaalsels kui ka tehnilises mõttes detailideni lahti harutama ning pärast üheks tervikuks kokku panema. Juhendajana võtab ta alati aega, et lahti mõtestada loodud tantsu olemus ja emotsioonid, mis peavad kanduma tantsijalt publikuni,” kirjeldas Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambli Kuljus nimel Ado Lõhmus.
Ülo Luht on sündinud 1949. aastal Tabiveres, lõpetanud 1969. aastal Viljandi Kultuuriharidustöö Kooli kultuuritöötaja-tantsujuhi erialal ning 1982. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi kultuuritöötaja-näitejuhi erialal.
Alates 1974. Aastast on Ülo Luht olnud seotud Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambliga Kuljus, olles aastatel 1974-1999 Kuljuse kunstiline juht ning alates 1999. aastast vilistlasrühmade juht ja künstilise juhi assistent. Praegu juhendab Ülo Luht Kuljuse vilistlasrühma ning on oma nõu ja jõuga abiks ka Kuljuse põhirühmade juures.
Ülo Luht on seitsmel korral kaasa löönud üldtantsupidude lavastusrühmas ja kolmel korral noorte tantsupidude lavastusrühmas. 2009. aastal oli Ülo Luht tantsupeo “Meri” kunstiline juht ja pealavastaja. 2014. aasta üldtantsupeol “Puudutus” on Luht D segarühmade liigijuht.
Anna Raudkatsi stipendium on aastast 1994 välja antav auhind silmapaistva rahvatantsualase tegevuse eest. Auhinda annab välja Eesti Rahvuskultuurifondi Anna Raudkatsi Fond. Viimati pälvis stipendiumi 2011. aastal tantsumemm Helju Mikkel.


Kuupäevaga   seotud sündmused:Olulisemad sündmused:

A. Raudkatsi tantsude võistutantsimise festival

14.-15. veebruar 2020

Loe veel Toropi-simman 2020

07. märts 2020

Loe veel TÜ Rahvakunstiansambli 75. aastapäeva juubelikontsert

14. märts 2020, Tartu

Loe veel XII Eesti naisrühmade ja III Eesti neiduderühmade võistutantsimine

25.-26. aprill 2020, Harku vald, Harjumaa

Loe veel II Seto Tantsopidu KAGOH KUL`ATASÕ`

27. juuni 2020, Värska

Loe veel Pärimustantsu festival Pärimuse Pundar

27.-28. juuni 2020

Loe veel Tantsuansambel Tuisuline 70. aastapäeva kontsert

10. aprill 2021, Tallinn

III Eesti Naiste Tantsupidu

13. juuni 2021